çık ameliyata göre daha az rahatsızlık verebilecek bir başka tedavi yöntemi ise özel bazı kateterlerle(kılavuz tel) kasık atar damarının içine girilip, anevrizmanın olduğu damar bölümüne içerden suni damarın yerleştirilmesidir. Endovasküler (EVAR), kapalı yada stent greft onarımı olarak bilinen bu yöntemde bir kateter üzerine yerleştirilmiş olan yapay damarın kasıktan atardamar içine oradan da karındaki aortanın hastalıklı bölümüne ilerletip, yapay damarın o bölüme yerleştirilir. Anevrizmanın olduğu yere getirilen suni damar şişirilir ve dikiş yerine içerden destek sağlayan stentler ile damara tutturulur. Bu sayede anevrizma kasıktaki 4-5 cm lik kesiden başka bir kesi yapmadan içerden tedavi edilebilmektedir. İçerisinde kanı taşıyan yapay damarın olduğu anevrizmanın basıncı azaldığı için, zamanla sönmekte ve böylece tedavi edilmiş olmaktadır. Bu yöntem skopi adını verdiğimiz röntgen cihazı altında özel ortamlarda yapılmaktadır. Hastalar işlem sonrası hastanede bir iki gün yatıp taburcu edilirler. Endovasküler yoldan stent greft ile tedavi anevrizmalı hastaların ancak bir bölümü için uygundur.

 

 Abdominal (karın) aort damarı anevrizması stent sonrası Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü

 

Endovasküler yolla anevrizmanın tedavisinin avantajları nelerdir?
· Kasıklar dışına ameliyat kesisi yapılmaz.
· Lokal anestezi (sadece kasıklar uyuşturularak) yapılabilir.
· Ameliyata göre işlem süresi çok daha kısadır.
· Ameliyata göre kan kaybı çok daha azdır.
· Ameliyata göre girişim sonrası ağrı ve rahatsızlık daha azdır.
· Ameliyata göre hastanede yatış süresi daha kısadır.
· Ameliyata göre işlem sırasında ve sonrasında ölüm riski daha azdır.

Dezavantajları nelerdir?
· Pahalıdır.
· Başarısız olursa açık ameliyat gereklidir. Nadir de olsa girişim sırasında anevrizma yırtılabilir ve açık ameliyat gerekebilir.
· Her anevrizmanın yapısı stent için uygun olmayabilir.
· İşlem esnasında damarı görüntülemek için opak (boya) madde kullanılır. bu madde böbrekler için zaralı olabilir. Özellikle daha önceden böbrek rahatsızlığı olan hastalarda  ciddi problem yaratabilir.
· Yerleştirilen yapay damar daha sonra yerinden oynayabilir, parçaları ayrılabilir. Yıllar sonra bile yapay damarın çevresinden kan sızıp, anevrizmayı doldurabilir (kaçak:endoleak)

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi işlemi ne kadar sürer?
Normalde bir yada iki saat sürer. Ancak sorunlu durumlarda daha da uzayabilir.

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi sırasında narkoz alacak mıyım?
Genelde kapalı onarımda genel anestezi (narkoz) gerekmez. Çoğu kez kasıklardan yapılan iğne ile o bölgenin veya belden vücüdun alt bölgesinin uyuşturulması  işlem için yeterlidir.

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi sonrası hastanede ne kadar yatılır?
İşlem sonrası hastanede ortalama 1-2 gün kalınır. Sorunlu durumlarda bu süre uzayabilir.

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi sonrası hastalar ne zaman normale döner?
İlk günler biraz rahatsızlık hissedilebilir. Ancak 7-10 gün içinde ameliyat öncesi hale gelirsiniz.

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi sonrası yemek kısıtlaması var mı?
Bir yemek kısıtlaması yoktur. Hastalar işlemden hemen sonra istediklerini yiyebilirler. Ancak nadiren hastaların bazılarında kabızlık olabilir ve bu durumda lifli gıda kullanmaları önerilir. İşlem esnasında böbrek için zararlı olabilecek opak madde kullanıldığı için hastalardan ameliyat sonrası dönemde bol su içmesi istenir.

Kapalı (Endovasküler) anevrizma tedavisi sonrası ne zaman kontrole gelinmeli?
Girişimden iki hafta sonrası doktorunuz sizi tekrar görür ve muayene eder. İşlemden bir ay sonrası için bilgisayarlı tomografi randevusu alınır. Daha sonra her altı ayda bir röntgen ve bilgisayarlı tomografi çekilerek hayat boyu kontrolde tutulmanız gereklidir.

Niçin her altı ayda bir bilgisayarlı tomografi çektirmem gerekiyor?
Kapalı yöntemle konulan yapay damarın çevresinden kanın sızıp, anevrizmayı doldurup (kaçak:endoleak) doldurmadığını görmenin en iyi yolu bilgisayarlı tomografidir. Kaçak varlığında hastalarda genelde bir şikayet olmadığı için bilgisayarlı tomografi çok önemlidir. Yıllar sonra bile kaçak gelişebilir.

Şayet anevrizma tekrar dolmaya başlarsa (endoleak) ne olur?
Bu durumda anevrizma büyüyüp, yırtılabilir. Bu nedenle anevrizmanın dolduğunu yırtılmadan önce belirlemek gereklidir. Kaçak belirlendiğinde çoğu kez kapalı yöntemlerle tedavisi mümkündür. Nadiren açık cerrahi girişim gerekli olabilir.